• Autoritatea Nationala pentru Turism
  • Mitas 3D 2017
  • Liqui Moly
  • PROFESSIONAL PHOTO SERVICE
  • Enduro for Romania

Red Bull Romaniacs hard enduro rallye - 2008

Offroad day 1, Overall results

Pro class

Rank

No.

Name

Nat.

Team

Time

1

13

JARVIS Graham

Great Britain

Pro

06:46:42

2

1

FORSTER Gerhard

Germany

Pro

06:48:38

3

2

BIRCH Chris

New Zealand

Pro

07:05:40

4

15

STONE Craig

South Africa

Pro

09:17:25

5

34

FAJA BELTRAN Melcior

Spain

Pro

09:18:49

6

10

PETER Katai

Hungary

Pro

09:19:29

7

25

RIVA Alessandro

Italy

Pro

09:23:50

8

4

HAPP Dieter

Austria

Pro

09:38:01

9

3

VERHOEVEN Frans

Dutch

Pro

10:20:01

10

21

JACKSON Mark

Great Britain

Pro

10:24:23

11

11

BOLTON Paul

England U.K

Pro

10:25:39

12

33

ALBOS Marcel

Andorra

Pro

10:34:28

13

35

SEYDOUX Lionel

Switzerland

Pro

10:45:44

14

32

AARON Geoff

America

Pro

10:57:42

15

36

COTTET Philippe

Switzerland

Pro

11:00:42

16

16

EVANS Greg

Great Britain

Pro

11:44:45

17

5

MARTINJAK Klaus

Austria

Pro

12:29:52

18

31

WOOD David

Great Britain

Pro

12:40:20

19

30

MYERS David

Great Britain

Pro

12:40:25

20

14

MULLER Stefan

Germany

Pro

12:47:26

21

23

CUTHBERTSON Shane

Canada

Pro

13:03:05

22

29

ELLWOOD Richard

Great Britain

Pro

13:30:39

23

9

CSAKI Ferenc

Romania

Pro

13:45:23

24

18

SPINDLER Miha

Slovenia

Pro

13:58:41

25

6

GYENES Emanuel

Romania

Pro

14:01:17

26

8

WALKER Geoff

Northern Ireland

Pro

14:07:11

27

28

MORRIS Mike

South Africa

Pro

14:52:02

28

19

JOHNSTONE Gordon

South Africa

Pro

14:52:05

29

26

POPPLETON Kyle

Botswana

Pro

15:34:42

30

20

CRAVEN Martin

Great Britain

Pro

15:46:56

31

27

LEGISA Blaz

Slovenia

Pro

15:50:59

DNF

24

KRONPASS Manuel

Germany

Pro

Expert

Rank

No.

Name

Nat.

Team

Time

1

125

HASENAUER Sepp

Austria

bergstadl racing team

07:35:29

2

106

BOUNDS Craig

Wales U.K

M & K

08:36:35

3

114

LEINER Thomas

Germany

AMC Kempten Team I Lupi

09:56:10

4

107

DELAUTOUR Mark

New Zealand

HARDEN UP

09:57:15

5

111

RESALAND WIIK Joar

Norway

Enebakk Motorsportklubb

10:00:04

6

135

BRICHARD Oliver

Austria

Danube Express

10:12:31

7

143

KUNERT Tommy

Germany

Team I Lupi

10:16:39

8

108

SALT Chris

Great Britain

Kriega/Docklands

10:37:27

9

149

DIETRICH Florian

Germany

MTB-Academy

10:38:35

10

150

HERRMANN Stefan

Germany

MTB-Academy

10:45:10

11

105

VULLIET Francois

France

motoverde1

11:17:46

12

141

SCHIER Roland

Austria

racing team

11:22:13

13

146

DORR Jurgen

Germany

AMC Kempten Team i Lupi

11:33:33

14

139

BAUML Walter

Austria

Racing Team

12:21:47

15

102

GARBACEA Alex

Romania

vectra racing romania

12:22:36

16

101

MOCKER Erik

Austria

MSI ATT Tirol

12:35:23

17

127

CHAPMAN Tom

New Zealand

Team TC

13:23:52

18

129

SCHACHNER Alexander

Austria

Bergstadl Racing Team

13:43:50

19

133

DANIELZIK Mike

Germany

Mike Danielzik

13:56:57

20

118

DUICU Romeo

Romania

vectra racing romania

13:57:36

21

121

EIGL Klaus

Austria

oilers

14:32:02

22

116

SMITH Adam

Great Britain

specialist breakers sandiford

15:10:15

23

126

SIMON krisztian

Hungary

arabona

15:19:41

24

144

BODE Gregor

Germany

Heck-Motorsport

15:23:33

25

148

WAGNER Robert

Germany

MTB-Academy

15:33:46

26

145

WOOD James

Great Britain

rare breed

15:39:46

27

122

KIRMEIER Felix

Germany

FLX Racing

16:25:43

28

138

RAICH Sigi

Austria

Pixel Flatout

16:26:46

29

132

GERGELY Janos

Hungary

Paksi Mse

17:31:57

30

137

KOVACS Norbert

Hungary

Pannon Enduro

18:35:19

31

119

ECCLESTONE Jason

Australia

Motocross 365

19:33:16

32

117

LENART Andras

Hungary

Arabona

20:45:20

33

152

SMITH Lee

Great Britain

Eurotek

20:48:38

34

113

LEACH Graham

South Africa

Kabeltec Racing

20:49:06

35

112

DEMIAN Zsolt

Hungary

arabona

20:51:02

36

140

SHARP Craig

South Africa

Toyz Autohouse

20:58:30

37

153

PEDRO SUBIRATS Jordi

Spain

Mundooffroad Spain

21:10:38

38

110

KINGSTON Jon

England U.K

motocross 365

21:18:23

39

115

CHALUPSKY Andrew

South Africa

Kabeltec Racing

21:52:23

40

120

DE BILLOT Gerard

South Africa

A1

22:33:26

41

131

ROSELL Morgan

Sweden

MrEnduro.se

23:11:31

42

124

BROOKS Rowly

Great Britain

GRR Extreme!!!

23:35:00

42

130

CHANDLER Guy

Great Britain

GRR Extreme!!!

23:35:00

42

151

HILLAS Harry

Great Britian

dirty harry

23:35:00

45

142

MEYER Colin

South Africa

Kabeltec Racing

23:45:00

46

104

BOLTON Nathan

Great Britain

Autocore

24:18:30

47

123

MYBURGH George

South Africa

Kabeltec Racing

24:35:00

48

147

SORENSEN Klaus

Denmark

virtusoffroad.com

24:45:00

49

128

PETERSEN Craig

South Africa

Kabeltec Racing

26:45:00

49

136

ROM Jason

South Africa

Kabeltec Racing

26:45:00

DNF

103

DUNCA Romeo

Romania

Motoverde Timisoara

Expert team

Rank

No.

Name

Nat.

Team

Time

1

200

DUMOULIN Michel

Belgium

ESCALIA - EPA

09:51:49

1

201

GOROG Aron

Romania

ESCALIA - EPA

09:53:24

2

242

CYPRIAN Zdenek

Czech Republic

Bodro team

10:16:13

2

243

VOLNY Martin

Czech Republic

Bodro team

10:16:18

3

218

HOLCAK Radek

Czech Republic

Valachian enduro team

10:16:32

3

219

URBAN Martin

Czech Republic

Valachian enduro team

10:16:58

4

234

RUMPL Christian

Austrian

KTRacing-Team

14:05:50

4

235

SPENDIER Manfred

Austria

KTRacing-Team

14:05:54

5

241

VAN DEN BROEK Alex

Netherlands

Honda Nederland

14:12:23

5

240

VAN DEN GOORBERGH Jurgen

Netherlands

Honda Nederland

14:12:27

6

202

POPESCU Ciprian

Romania

xriders1

14:13:42

6

203

BABES Cristinel

Romania

xriders1

14:13:43

7

222

HARVEY Julian

United Kingdom

AIM UK KTM

15:05:11

7

223

YEARLEY James

United Kingdom

AIM UK KTM

15:05:15

8

237

REITBERGER Otto

Germany

Team RIMOTEC

19:48:00

8

236

HEIMERL Stefan

Germany

Team RIMOTEC

19:48:03

9

205

KIRSCH Joe

luxemburg

Enduro de Luxe

19:49:52

9

204

COTTERCHIO Ivo

luxemburg

Enduro de Luxe

19:49:55

10

229

ROTHBALLER Andreas

Germany

Wombat Racing Team + enduropro

19:53:39

10

228

LUTZ Werner

Germany

Wombat Racing Team + enduropro

19:53:41

11

239

NEUMANN Thomas

Germany

die Thuringer

20:31:45

11

238

HANDSCHUHMACHER Pierre

Germany

die Thuringer

20:31:57

12

217

TEISCHL Bernhard

Austria

Ebner/BLM

22:06:24

12

216

LEITNER Johann

Austria

Ebner/BLM

22:06:29

13

209

NAGY Peter

Hungary

Arrabona Team

23:20:32

13

208

DESI Janos

Hungary

Arrabona Team

23:20:37

14

210

DE GRAAFF Wouter

Netherlands

Dutch Team Dakar

23:35:00

14

211

PRONK Marcel

Netherlands

Dutch Team Dakar

23:35:00

14

224

JANSSON Hampus

Sweden

cayote racing

23:35:00

14

225

KARLSSON Hans

Sweden

cayote racing

23:35:00

16

206

QUERA Marcel

Spain

EXTREAM TEAM

23:45:00

16

207

FONT Cesar

Spain

EXTREAM TEAM

23:45:00

16

220

SEDLMEIER Andreas

Germany

Team Sedl

23:45:00

16

221

STRANZINGER Gerhard

Germany

Team Sedl

23:45:00

18

244

TUINSTRA Rienk

Netherlands

Tuinstra - de Vries

23:35:00

18

245

DE VRIES Joery

Netherlands

tuinstra de Vries

24:20:00

19

212

CAREY Robert

Great Britain

ROB&LOL

24:35:00

19

213

CATT Lawrence

Great Britain

ROB&LOL

24:35:00

20

230

DIDEY Arnaud

France

Witley_Merzer

24:45:00

20

231

STABB Peter

Great Britain

Witley_Merzer

25:35:00

21

232

KLEINWACHTER Thomas

Germany

SES Racing Team 1

27:35:00

21

233

REINERT Stefan

Germany

SES Racing Team 1

27:45:00

Hobby

Rank

No.

Name

Nat.

Team

Time

1

558

GUSH Tony

Great Britain

MotoConversions.co.uk

04:55:05

1

559

MARTIN Steve

Great Britain

MotoConversions.co.uk

04:55:10

2

514

PERSON John

England U.K

specialist breakers-Sandiford

05:35:29

2

513

COWAN Daz

England U.K

specialist breakers-Sandiford

05:35:35

3

575

DEUTSCHBEIN Michael

Austria

Nestelbach-Racing Team

06:25:38

3

576

HOLLER Martin

Austria

Nestelbach-Racing Team

06:25:55

4

537

OLAR Tibor

Hungary

DK Team

06:19:53

4

536

MIRCEA Otto

Romania

DK Team

06:29:59

5

553

NESUTA Peter

Austria

OMMA Old Men MX Assoc.

06:20:29

5

552

KOHLMAIER Peter

Austria

OMMA Old Men MX Assoc.

06:30:12

6

504

CIPRIAN Secareanu

Romania

xriders

06:21:26

6

505

NAJID Rostami

Syria

xriders

06:31:22

7

577

KIRSCHNER David

Austria

de Odavegldn

06:32:29

7

578

PANZ Christian

Austria

de odafegltn

06:43:10

8

542

PARKES Craig

Great Britain

Redditch Riders

06:46:15

8

543

SMITH Scott

England U.K

Redditch Riders

06:46:18

9

555

SCHWEIZER Willi

Germany

Albra

06:45:35

9

554

SCHNEIDER Juergen

Germany

Albra

06:55:11

10

565

NYBERG Lars

Sweden

speedman racing sweden

06:56:36

10

564

IGELSTROM Mats

Sweden

speedman racing sweden

06:56:44

11

516

LETTL Peter

Germany

Big Balls and Fire

07:03:02

11

515

LINDTNER Martin

Austria

Big Balls and Fire

07:03:06

12

501

KARL Stefan

Germany

Flachlandtiroler

07:03:49

12

500

FEHRMANN Marc

Germany

Flachlandtiroler

07:04:03

13

568

IBARRETXE Harriet

Spain

scratch club

07:11:36

13

570

VAQUERO Israel Carrasco

Spain

scratch club

07:11:41

13

569

MAZUELOS Cutu

Spain

scratch club

07:12:10

14

508

JONES Tamsin

Great Britain

Paul Green Tyres

07:13:06

14

509

GREEN Paul

Great Britain

Paul Green Tyres

07:13:11

14

510

HALL Matthew

Great Britain

Paul Green Tyres

07:13:19

15

549

VAJDA Robert

Hungary

Team ARABONA 2

07:12:48

15

548

DIOSSI Csaba

Hungary

Team ARABONA 2

07:17:00

16

502

POETZL Karl

Austria

MSC Schrems

07:14:17

16

503

ZEILER Jurgen

Austria

MSC Schrems

07:21:54

17

544

CHEFANI Valentin Alain

Romania

Motomania

07:23:17

17

545

COSOR Sebastian

Romania

Motomania

07:26:43

18

521

MEIER Christina

Germany

EnduRoMania.net

07:35:37

18

522

GILGES Phil

Germany

EnduRoMania.net

07:35:40

19

520

FANTINI Ronny

Luxemburg

The Great Danes

07:44:35

19

519

LORENZEN Johan

Denmark

The Great Danes

07:44:52

20

529

MAIN Richard

Great Britain

Blagg Roofing

07:48:14

20

528

BLAGG Darren

Great Britain

Blagg Roofing

07:48:20

21

517

NEAGA George-Lucian

Romana

2X2

07:41:15

21

518

STEFAN CATALIN Mitachescu

Romania

2X2

07:51:10

22

547

WALLSCHEID Rainer

Germany

SES Racing Team 2

08:14:59

22

546

BENDLER Jessica

Germany

SES Racing Team 2

08:24:56

23

561

HERZMANEK Roland

Austria

Argovia

10:06:56

23

560

STUTZ Josef

Switzerland

Argovia

10:18:20

24

506

HERRMANN Udo

Germany

the 2nd Hard`n up Team

10:38:38

24

507

KLASSEN Georg

Germany

the 2nd Hard`n up Team

10:38:55

25

571

DENNISON George

Great Britain

motoden honda

11:10:43

25

572

MITCHINSON Joe

Great Britain

Motoden Honda

11:10:43

26

566

EHRENREICH Phillip

Austria

Pinzga 4 Kant

12:19:24

26

567

UNTERBERGER Tony

Austria

Pinzga 4 Kant

12:19:28

27

551

SALKELD Dave

Great Britain

3 gates

12:48:08

27

550

ROWBOTHAM Nik

Great Britain

3 gates

12:48:16

28

563

IONEL Robu

Romania

asociatia

13:34:00

28

562

GOSA Vasile

Romania

asociatia

13:44:15

29

541

RUBI Xavier

Spain

MAT TEAM

14:26:23

29

540

BASCO Marc

Spain

MAT TEAM

14:36:10

30

512

TOWN Clive

Great Britain

Desert Rose Racing

07:16:04

30

511

NERI Andrew

Great Britain

Desert Rose Racing

19:35:55

31

524

RAYERS Mark

England U.K

Moorland Trippers

19:59:44

31

525

FOSTER Neil

England U.K

Moorland Trippers

19:59:48

31

523

MILLETT Liz

England U.K

Moorland Trippers

19:59:50

32

539

PALIOKAS Sarunas

Lithuania

LT. ENDURO

21:00:09

32

538

BARDAUSKAS Balys

Lithuania

LT. ENDURO

21:00:11

33

532

STEINWENDTNER Alexander

Austria

Chillimoto

23:00:00

33

533

WINKLER Marcus

Austria

Chillimoto

23:00:00

33

556

BAUER Oliver

Austria

Isnogud

23:00:00

33

557

STOIK Robert

Austria

Isnogud

23:00:00