• Autoritatea Nationala pentru Turism
  • Mitas 3D 2017
  • Liqui Moly
  • PROFESSIONAL PHOTO SERVICE
  • Enduro for Romania

Red Bull Romaniacs hard enduro rallye -  2009

PROLOG - official results - FINAL

Pro class

Fastest

No.

Name

Nation

Bike

1

18

GALINDO ARBONES Xavier

ESP

KTM 250 EXC

2

1

JARVIS Graham

GBR

Sherco

3

2

FORSTER Gerhard

DEU

BMW

4

10

LETTENBICHLER Andreas

DEU

BMW G450X

5

3

BIRCH Chris

NZ

KTM 300

6

6

DESPRES Cyril

FRA

KTM

7

4

SEYDOUX Lionel

SWZ

KTM 250

8

9

BRANDAUER Erich

AUT

Husaberg FE 570

9

16

BOLTON Paul

GBR

KTM EXC

10

19

FAJA BELTRAN Melcior

ESP

Gas Gas

11

14

LEITNER Johann

AUT

GAS GAS

12

7

HAPP Dieter

AUT

HUSABERG

13

8

CURTIS Darryl

RSA

2009 KTM 300

14

15

ZAVALA Jesus

MEX

Husqvarna 250 WR

15

11

LEWIS Jimmy

USA

Husaberg FE 390

16

12

EIGL Klaus

AUT

KTM

Expert

Fastest

No.

Name

Nation

Team name

2

136

GYENES Manuel

ROU

Vectra Racing

3

131

WILHOLT Martin

DEU

Team Carismatic

4

104

VAN DEN GOORBERGH Jurgen

NDL

Dutch Power

5

138

MEYER Marc

DEU

Sedl/EC Weissenburg

6

132

DUMOULIN Michel

BEL

enduroad.be EPA Team

7

122

WEICHSELMANN Mathias

DEU

E.A.R.T/mx-center.de

8

134

GOTTHJALPSEN Hans

NDL

HG Motorsport

9

101

HERRMANN Stefan

DEU

mtb-academy.de

10

133

BAATZ Laurent

LUX

Motofrenn Diddeleng

11

125

TEISCHL Bernhard

AUT

Team Ebner

12

135

BABES Cristinel

ROU

x-riders

13

137

CSAKI Ferenc

ROU

Outriders

14

117

BOAKE Doug

RSA

N/a

15

120

VAELE Jean Paul

BEL

The Belgian Bulls

16

128

POZDNIAKOV Alexandr

RUS

Vladivostok

Expert Team

Fastest

No.

Name

Nation

TEAM

1

203

VOLNY Martin

CZE

Bodro Racing Czech

2

202

CYPRIAN Zdenek

CZE

Bodro Racing Czech

3

217

SMITH Alexander

USA

Team USA

4

211

RAPHAEL Sciboz

SWZ

Team Gruyere

5

201

KIRSCH Jeff

LUX

Enduro de Luxe

6

219

ROMEO Duicu

ROU

Vectra racing team

7

218

GARBACEA Alex

ROU

Vectra racing team

8

215

KINONAS George

GRE

Dirty Brothers

9

214

MANOLIDIS George

GRE

Dirty Brothers

10

216

DENISON Chris

USA

Team USA

11

200

KIRSCH Joe

LUX

Enduro de Luxe

12

210

PYTHOUD Michel

SWZ

Team Gruyere

13

204

DUNCA Romeo

ROU

Motoverde Timisoara

14

205

VULLIET Francois

FRA

Motoverde Timisoara

15

208

OTT Alexander

DEU

Bad Boys

16

209

PINTAL Thomas

DEU

Bad Boys

Hobby

Fastest

No.

Name

Nation

Team name

1

509

MAIN Richard

GBR

Blagg Roofing

2

510

PATSTONE Keith

GBR

Blagg Roofing

3

533

FRATILA Paul Nicolae

ROU

Patrick Moto

4

505

NYBERG Lars

SWE

Speedman racing

5

523

GRINDBERG Robert

SWE

Swedish Armed Forces

6

532

RAUCH Reinhard

DEU

Furchenadel

7

535

BRAZINA Oldrich

CZE

Bodro Racing

8

501

NESUTA Peter

AUT

OMMA Old Men MX Assoc

9

504

IGELSTROEM Mats

SWE

Speedman racing

10

536

LACH Jaromir

CZE

Bodro Racing

11

529

HEINZE Stefan

DEU

H&R MC Ohrdruf

12

500

KOHLMAIER Peter

AUT

OMMA Old Men MX Assoc

13

517

BRIEGER Arco

DEU

Team Passtscho

14

508

BLAGG Darren

GBR

Blagg Roofing

15

534

RADUCU CALIN

ROU

Patrick Moto

16

542

CERNATESCU Alexandru

ROU

Crazy Bike M.C. Sibiu